Vánoční výzdoba
Kontakty

MK-mont illuminations s.r.o.
MK - mont Illuminations s.r.o.
Průmyslová 6
431 51 Klášterec nad Ohří
+420 474 316 731/2
info@mkmont.cz
IČ: 25424769
DIČ: CZ25424769

Katalog 2021

VánočníVýzdoba.cz
 1. Úvod
 2. Rady a tipy
 3. Bezpečné připojení do el. sítě
Bezpečné způsoby připojení do elektrické sítě

Máte všechny dekory vánočního osvětlení již připravené k instalaci? Pak už zbývá jen jejich montáž a můžete si rozsvítit ke klidnému a pohodovému prožití vánočních svátků. Jak ale postupovat, aby byla zajištěna při instalaci především bezpečnost? Víte, jak správně zapojit vnitřní nebo venkovní osvětlení?

Pokud nevíte nebo si nejste úplně jisti, jak dekorace zapojit a nainstalovat, můžete se obrátit na naše odborníky, kteří Vám s instalací rádi poradí, pomohou nebo ji rovnou udělají za Vás. S montážemi i zapojováním vánočního osvětlení máme opravdu dlouholeté zkušenosti, a proto pro nás není problém zapojit osvětlení všeho druhu i ve ztížených podmínkách, jako jsou například výškové budovy, vysoce vzrostlé stromy apod. Toto vše nám dovoluje mimo jiné i nejmodernější technika, kterou při instalacích používáme.

Jelikož nám záleží na Vaší spokojenosti s našimi výrobky i jejich používáním, dovolte nám alespoň zmínit pár základních rad pro případ, že se rozhodnete pro instalaci svépomocí. Zároveň vyzdvihneme to nejdůležitější při postupu zapojování dekorací do elektrické sítě.

1. Nákup světelných dekorací

Chcete-li si pořídit světelné vánoční dekorace, měli byste při nákupu dbát především na bezpečnost. Proto doporučujeme NIKDY nekupovat tento typ zboží u pochybných prodejců, jimiž jsou někteří stánkaři či prodejci na tržnici. U těchto prodejců většinou neznáte původ zboží, je zde pochybná kvalita výrobků a mohly by nastat problémy s případnou reklamací.

Při koupi vánoční dekorace si na výrobku nejprve zkontrolujte:

 1. Symbol pro označení vnějšího/vnitřního osvětlení
 2. Název výrobce
 3. Název dodavatele na český trh
 4. Technické informace
  • Typ výrobku
  • Délka řetězu
  • Příkon
  • Napětí
  • Elektrická ochrana
 5. značka CE v zemích EU (výrobek splňuje technické normy
 6. IP krytí (pro venkovní produkty IP44, do interiéru minimálně IP20)

Dalším faktorem, který byste při nákupu měli sledovat, je označení výrobku certifikátem. Kupujte jen výrobky, které nesou označení CE, certifikát platný v rámci členských zemí EU, který Vám zaručí, že výrobek splňuje evropský technický standard.

Důležité je také zkontrolovat ikonu označující stupeň bezpečnostního krytí výrobku. Každý řetěz, rampouch, závěs a jiné dekorace, které jsou určeny pro venkovní či vnitřní použití, musí být ze zákona označeny IP kódem (International Protection) nebo jiným znakem /obrazcem, který uvádí stupeň krytí – čím větší je číslo, tím účinnější je ochrana a bezpečné zapojení a užívání výrobku. Žárovky pro použití v bytě začínají číslicí 2 (označení musí být tedy minimálně IP 20), venkovní žárovky číslicí 4 (pro venkovní použití hledejte výrobky s minimální hodnotou IP 44). Druhá číslice uvádí, jak vysoký je stupeň ochrany. Naše venkovní dekorace nesou hodnotu krytí až IP 68.

Ikony a znaky používané k popisu vlastností produktu

ikon 230V 50HzVýrobek se připojuje na síť 220-240 V.
ikona 12VVýrobek musí být připojen na zdroj 12 V.
ikona venkovniVýrobek určen pro využití ve vnitřních i venkovních prostorách.
ikona vnitrniVýrobek určen pouze pro využití ve vnitřních prostorách.
ikona IP44Výrobek na venkovní použití. Splňuje krytí IP 44.
ikona gesisipVýrobek lze dodat pro napojení na GESIS IP+.
ikona konektorVýrobek je opatřen konektorem pro napojení dalšího kusu.
ikona enec2Výrobek má certifikaci ENEC 21.
ikona CEVýrobek má certifikaci pro Evropský trh.

2. Zapojení světelných dekorací

Při zapojení venkovních dekorací používejte pouze venkovní prodlužovací kabely s krytou zásuvkou. V případě, že je nemáte, veďte kabely přímo z domu nebo garáže. Veškeré osvětlení, ať už vnitřní nebo venkovní, by mělo být opatřeno adaptérem, který umožňuje snížení napětí. Bezpečné kabely pro venkovní použití byste měli být schopni rozeznat na první pohled, a to především proto, že jsou opatřeny silným gumovým krytím kabelu (dvojitá izolace).

Pokud máte zájem o nákup dekorací s žárovkami technologie LED, nemusíte se bát – LED žárovičky se nezahřívají, a tudíž jsou bezpečné i v případě, že se jich při svícení dotknou Vaše zvídavé ratolesti.

světelný řetěz studená bílásvětelný řetěz teplá bílá

Připojení – konektorový systém GESIS

Naše společnost přispěla k vývoji revolučního konektorového systému GESIS IP+, který napomáhá rychlému a bezpečnému napojení světelné dekorace k elektrické síti. Veškeré komponenty dodáváme v barvě černé a šedé s možností šroubového či pružinového připojení.

Konektorový propojovací systém GESIS IP+ s krytím IP 68 je naším standardem pro elektroinstalace. Systém GESIS zkrátí dobu instalace až o 70 %. Maximálně zjednodušuje a zefektivňuje budoucí údržbu a rekonstrukce výrobků i objektů. Tento konektorový systém je vyráběn v různých bar­vách a s kódováním, které snižuje mož­nost chybně ho zapojit. Jsou-li kabely po­žadovaných délek opatřeny konektory pří­mo od výrobce, je toto zapojení strojově vyzkoušeno, čímž se zamezuje vzniku po­žáru způsobeného například jiskřením na kontakt­ních částech. Systém navíc umožňuje vytvářet hlavní páteřní systém s odbočnými konektory. Díky vysoké IP ochraně je systém maximálně bezpečný a funguje spolehlivě i za deště či pod sněhovou pokrývkou. Další výhodou je to, že spojení těchto konektorů neklade žádné požadavky na odbornost pracovníka.

Výhody profesionálního spojení GESIS IP + krytí IP 68

 • snadná montáž
 • kompletní instalační systém
 • technika konektorové isntalace
 • při zapojení není nutná odborná způsobilost
 • čistá instalace, ochrana proti úrazu elektrických proudem
 • onovační řešení elektroinstalace ve vyšším elektro IP krytí

Jednotlivé komponenty a příslušenství GESIS IP+

3. Ochrana proti zasažení elektrickým proudem

Ochrana proti zasažení elektrickým proudem je závislá na mnoha faktorech. Nejprve je potřeba rozdělit si druhy ochran obecně:

 1. Základní ochrana – mezi prvky základní ochrany se řadí základní izolace, kryty a přepážky, zábrany nebo omezení napětí
 2. Ochrana při poruše– přídavná izolace, ochranné pospojování nebo stínění, samočinné odpojení od zdroje
 3. Zvýšená ochrana – zesílená izolace, oddělení obvodů, zdroj omezeného proudu

Na velikost nebezpečí má podstatný vliv i okolní prostředí a vnější vlivy. Druh prostředí je tedy dalším faktorem.

Normální

Za normální považujeme prostředí obyčejné, studené, neprašné, a pokud je prostředí prašné, musí se zde vyskytovat nehořlavý a nevodivý prach.

Nebezpečné

Nebezpečným prostředím je prostředí vlhké či horké. Pokud se v ovzduší vyskytuje hořlavý či vodivý prach, stává se taktéž pravděpodobným pro poranění elektrickým proudem.

Zvlášť nebezpečné

Extrémně nebezpečným prostředím jsou prostory, kde se nebezpečí úrazu mimořádně zvyšuje nepříznivými poměry. Mokré prostředí s extrémní korozní aktivitou nebezpečí úrazu elektrickým proudem ještě umocňuje

U elektrických zařízení také rozlišujeme dotykové části:

 • Živá část

Živá část zařízení je určena k vedení proudu nebo je s takovou částí vodivě spojena. Mezi živé části patří vodiče vedoucí síťové napětí, kontakty, svorky, apod.

 • Přístupná část

Jedná se o část zařízení, která je vodivá, avšak při dotyku s ní nám nehrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Bezpečný dotyk je umožněn oddělením od živých částí izolací. Napětí se ovšem na těchto částech může objevit při poruše zařízení.

 • Neživá část

Neživá část zařízení není určena k vedení napětí. Při nahodilé poruše se však může vyskytovat napětí i v neživých částech.

Třídy ochrany elektrických zařízení

Třída ochrany je vyjádření stupně dosažení elektrické bezpečnosti z hlediska ochrany před dotykem neživých částí.

Zařízení třídy 0

Elektrické zařízení třídy 0 disponuje pouze základní izolací. Nemá ochranný vodič ani prostředky pro připojení ochranného vodiče na neživé části. Proto je ochrana před úrazem elektrickým proudem pro běžného uživatele nedostatečná. Zařízení této třídy nejsou určena pro běžné používání a v České republice platí zákaz jejich volného prodeje.

Zařízení třídy I.

Stejně jako třída 0 i zařízení třídy I. má pouze základní izolaci. Navíc má ochranný vodič a prostředky pro jeho připojení do sítě. Zařízení zapojené do sítě je vybaveno jističem, který zajistí samočinné odpojení v případě průniku napětí na ochranné spoje. Mezi zařízení třídy I. patří například stolní počítač nebo žehlička.

Zařízení třídy II.

Zařízení třídy II. má izolaci základní doplněnou o izolaci přídavnou, nebo je rovnou nainstalována izolace zesílená. Ochranný vodič opět nemá prostředky pro připojení. Ochrana je nezávislá na přívodní síti. Při poruše nesmí dojít k průrazu elektrického proudu (napětí) na živé dotykové části. Příkladem této třídy jsou zařízení z oblasti audio/video techniky.

Zařízení třídy III.

Elektrické zařízení má základní izolaci a je určeno pro malý rozsah napětí (jako kategorie I). Příkladem jsou dětské hračky.

Nyní už Vám tedy nic nebrání k bezpečnému pořízení světelných dekorací na Váš dům, byt, zahradu nebo jiný objekt. Pokud se budete řídit radami výše uvedenými, můžete být bez obav a v poklidu se zárukou bezpečnosti si rozsvítíte atmosféru Vánoc.  Vždyť právě ona atmosféra dělá z Vánoc nejkrásnější svátky v roce.

V případě jakýchkoli nejasností nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme, pomůžeme, nainstalujeme.

Šťastné a bezpečně osvětlené veselé Vánoce přeje

MK - mont illuminations s.r.o.

Kde nás najdete

MK - mont illuminations s.r.o.
Průmyslová 6
Klášterec nad Ohří, 431 51

Mapa firmy

Kontakt
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-16 hod.)

Copyright © | MK-mont illuminations s.r.o.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz